Kıbrıs Havalimanları

Ercan Uluslararası Havalimanı

Ercan Uluslararası Havalimanı, Lefkoşa ve Gazimağusa arasında yer alan Kuzey Kıbrıs’ın birincil ve en büyük havalimanı olarak hizmet vermektedir. Girne’ye arabayla 30 dakika ve başkent Lefkoşa’ya arabayla 20 dakika uzaklıkta elverişli bir konuma sahiptir.

Modern olanaklar sunmak üzere yenilenen Ercan Havalimanı, kafeler, gümrüksüz satış mağazaları ve hem gelen hem de giden yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış yeni inşa edilmiş bir terminal gibi bir dizi olanak sunmaktadır.

Aralarında Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Jet, Atlas Jet, Onur Air, Bora Jet ve Pegasus Havayolları’nın da bulunduğu çok sayıda havayolu Ercan’a düzenli tarifeli ve charter uçuşlar gerçekleştirmektedir. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs’ı İngiltere’ye ve çeşitli Avrupa ülkelerine bağlayan sık tarifeli ve charter uçuşlar da bulunmaktadır. Ercan Uluslararası Havalimanı’na yapılan tüm uçuşların siyasi nedenlerden dolayı Türkiye üzerinden geçtiğini unutmamak gerekir. Diğer ülkelerden Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşlar kabul edilmemektedir. Bu nedenle, Avrupa’dan Kuzey Kıbrıs’a yapılan uçuşların önce Türkiye’ye inmesi gerekmektedir.

Ercan Havalimanı’ndan ulaşımı kolaylaştırmak için shuttle servisleri, taksiler ve araç kiralama hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli seçenekler mevcuttur.

Larnaka Uluslararası Havalimanı

Güney Kıbrıs’ta yer alan Larnaka Uluslararası Havalimanı, bölgenin en büyük ve birincil uluslararası havalimanı olarak hizmet vermektedir. Larnaka’nın sadece 5 kilometre güneyinde ve şehir merkezine 4 kilometrelik kısa bir sürüş mesafesinde yer alan havalimanı, yolculara kolay erişim imkanı sunmaktadır. 2009 yılında Larnaka Havalimanı, yeni ve modern bir terminal binasının açılması da dahil olmak üzere önemli iyileştirmelerden geçmiştir.

Larnaka Uluslararası Havalimanı

Larnaka Havalimanı’ndaki yolcular, tesis bünyesinde bulunan çeşitli restoranlar, kafeteryalar ve barlar ile çeşitli yemek seçeneklerinin tadını çıkarabilirler. Havalimanının ticari yolcu terminali, iki kata sahip olacak şekilde rahatlık düşünülerek tasarlanmıştır. Gelişler zemin katta, Gidişler ise birinci katta yer almaktadır.

Larnaka Havalimanı dünyanın dört bir yanından gelen uçuşlar için bir geçit görevi görmektedir. Doğrudan rotalar Larnaka’yı çok sayıda varış noktasına bağlayarak Avrupa ve Orta Doğu arasındaki gezginler için önemli bir merkez haline getirmektedir. Havalimanı, çeşitli havayolları tarafından işletilen uluslararası ve charter uçuşları kolaylaştırmaktadır. Bazı önemli taşıyıcılar arasında British Airways, Thomas Cook Airlines, Cyprus Airways, Aeroflot, Olympic Air Aegean Airlines, Austrian Airlines, Emirates ve Lufthansa bulunmaktadır.

Baf Uluslararası Havalimanı

Güney Kıbrıs’ta yer alan Baf Havalimanı, Larnaka Havalimanı’nın ardından bölgedeki ikinci en büyük havalimanıdır. Baf şehrine uzak bir mesafede yer alan havalimanı, yolculara kolay erişim sağlamaktadır. Havalimanı 2008 yılında, yeni bir terminal binasının yenilenmesi ve açılması da dahil olmak üzere tadilattan geçmiştir.

Baf Uluslararası Havalimanı

Baf Havalimanı’ndaki yolcular, gümrüksüz satış mağazaları, restoranlar, kafeler, araç kiralama masaları ve hediyelik eşya dükkanları gibi tesis bünyesinde sunulan çok sayıda olanaktan yararlanabilirler. Baf Uluslararası Havalimanı’nın terminal binası, gidiş ve geliş bölümlerine ayrılarak verimli ve organize seyahat süreçleri sağlar.

Baf Uluslararası Havalimanı hem charter hem de tarifeli uçuşlara hizmet vermektedir. Birçok uçuş şirketi Birleşik Krallık’tan charter uçuşlar düzenleyerek Kıbrıs ile Birleşik Krallık arasındaki seyahat talebini karşılamaktadır. Ayrıca, havalimanı çeşitli Avrupa ülkelerinden doğrudan uçuşlara da ev sahipliği yapmaktadır. Monarch, First Choice, EasyJet, British Airways ve Thomson gibi çok sayıda tur operatörü ve havayolu şirketi havalimanına hizmet vererek yolcular için çeşitli seyahat seçenekleri sunmaktadır.

Compare listings

Karşılaştırmak